Server Systems

IBM Bootable Media Creator (BOMC)

Bu yazımda sizlere IBM sunucular üzerinde firmware upgrade işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz bir tool olan IBM Bootable Media Creator (BOMC) aracından bahsedeceğim. IBM Bootable Media Creator aracı ile sunucularınız için Firmware  CD\DVD’si veya imaj dosyası oluşturabilirsiniz. IBM Bootable Media Creator aracını aşağıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz.

http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?brand=5000008&lndocid=TOOL-BOMC

IBM Bootable Media Creator, IBM Update xPress’ten farklı olarak oluşturduğunuz medya ile sunucunuzu kapatarak boot işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz linkten aracı indirip dosyamızı çalıştıralım.

1

 

Karşınıza gelen Software Licence Agreement ekranında “ I accept the terms in the license agreement” seçeneğini seçip  ilerleyelim.

2

Welcome to the Bootable Media Creator ekranında oluşturacağınız medya için isim belirleyebilirsiniz. Next butonu ile ilerleyelim.

3

Media Purpose ekranında Updates seçeneğini seçip ilerleyelim. Bu ekranda “Enable Task AutoRun” seçeneğini işaretlerseniz CD boot edildikten sonra güncelleştirmeleri otomatik olarak almaya başlayacaktır.

4

Acquire Location ekranında sunucunuza ait son versiyon güncellemeleri indirmek istiyorsanız  “Latest available individual updates” seçeneğini seçip Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

HTTP Proxy ekranında bulunduğunuz ortamda bir proxy sunucu varsa bu ekranda proxy ayarlarınızı yapılandırabilir ve ayarları yapılandırdıktan sonra Test Connection butonu ile test işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Benim bulunduğum ortamda bir proxy sunucu olmadığından bu ekranda herhangi bir ayar yapmadan Next butonu ile ilerliyorum.

5

6

Targeted Systems ekranında firmware upgrade yapmak istediğiniz IBM sunucunuzun modelini seçebilirsiniz. Bu ekranda birden fazla sunucu modeli seçip seçtiğiniz sunucu modelleri ile ilgili bootable CD veya DVD’ler oluşturabilirsiniz.

7

8

Target Directory ekranında indireceğiniz dosyaların yerini belirleyebilirsiniz. Ben burada C diskimin altında BOMC adında bir klasör altına indirilmesini istiyorum. İlgili yeri belirledikten sonra Next butonu ile ilerliyorum.

Media Format ekranında indireceğiniz dosyayı ister CD/DVD formatında isterseniz .iso imaj dosyası olarak yazdırabilirsiniz. Bu ekranda oluşturduğunuz imaj dosyasının yerini belirleyebilirsiniz. Next butonu ile ilerleyelim.

9

Unattended Mode Configuration ekranında isterseniz katılımsız bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Ben burada “Do not use unattended mode” seçeneğini seçip ilerliyorum.

10

Confirm Choices ekranında yapmış olduğunuz ayarlarla ilgili özet bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca bu ekranda Save Configuration butonunu kullanarak ilgili konfigürasyonları kaydedebilirsiniz. Next butonu ile ilerliyorum.

11

Creation Progress ekranında dosyaların internet üzerinden indirilmeye başladığını görebilirsiniz.

12

13

Finish butonunu kullanarak işlemlerinizi sonlandırabilirisiniz.

14

Oluşturduğunuz CD/DVD yada imaj dosyası ile sunucunuzu boot edebilir ve ilgili firmware upgrade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s